KAPALI KÖYYOLLARIMIZ HIZLA ULAŞIMA AÇILIYOR.

KAPALI KÖYYOLLARIMIZ HIZLA ULAŞIMA AÇILIYOR.

Bingöl’de yoğun kar yağışı hayatı durma noktasında getirdi. İl genelinde bulunan 278 köy yolu ulaşıma kapandı. İl merkezi başta olmak üzere tüm ilçe ve köylerde yoğun kar yağışı nedeniyle 2 gün eğitime ara varildi.

Önceki gün başlayan ve bu sabah itibarıyla yerini fırtına ve soğuğa terk eden kar yağışı, İl merkezine bağlı Karlıova, Kiğı, Adaklı, Yedisu, Yayladere,  Sancak beldesi ile 278 köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden olurken, ilçe ve köylere 3 gündür elektrik verilemiyor.

Kente çıkan fırtına ve dondurucu soğuklar, hayatı olumsuz yönde etkilerken, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar zor günler yaşıyor. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşların; hastaları, cenazeleri ve kapanan yollarının açılması için İl Özel idaresine ve acil 112 sağlık merkezini sık sık aradıkları belirtildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle il merkez ve merkeze bağlı köy okullarında dün ve bugün eğitime ara verildi.

278 köy yolun ulaşıma kapandı

Kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için karla mücadele çalışmalarını yerinde takip eden İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Kayaokay, kar yağışı ve fırtına nedeniyle il genelinde 278 köy yolunun karayolu ile ulaşımı kapandığını belirterek,  İl Özel İdaresi 2 kar savurma, 14 greyder, 8 dozer, 12 kepçe, 3 kar küreme ve 101 personel olmak üzere 11 ekiple kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarına aralıksız devam ettiğini söyledi.

Merkeze bağlı Dikme köy yolunun ulaşıma açılması için karla mücadele çalışmalarını anlatan Kayaokay, "ilimiz geneli 278 köy yolumuz, yoğun kar yağışı nedeniyle kapandı. Karla mücadele ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Öncelikle, sağlık ekiplerinin acil ve hastası olan köylere ulaşması için çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Ekiplerimiz kapanan köy yollarının açılması için aralıksız çalışmalarına devam ediyor. Dün itibarıyla açtığımız bazı köy yolları geceleyin oluşan fırtına sebebiyle tekrar kapandı. En kısa zamanda kapanan köy yollarımızı açacağız.” dedi.Kaynak: https://www.ilkha.com/haber/46434/kar-nedeniyle-278-koy-yolu-ulasima-kapandi